18 Ocak 2024 Perşembe

Fosforlu Kalem Özellikleri

Her alanda yaygın bir kullanım ağına sahip olan fosforlu kalemler; öğrenme sürecinde olan tüm öğrencilerin vazgeçilmez ihtiyacıdır. Notlarını daha sonra tekrar çalıştığında özet halde görmek isteyen öğrencilerin sıklıkla tercih ettiği fosforlu kalemler, içerdiği fosfor özellikli mürekkebi sayesinde güzel bir vurgulama aracı olarak kullanılmaktadır. Patronuna rapor sunan bir çalışandan, masa üstünde devamlı not alan bir çalışana kadar iş hayatında da yaygın bir kullanım alanı mevcuttur. Alışverişlerinizde ürün alırken dikkat etmeniz gereken konularda bir alışveriş rehberi sunan İş’te Kırtasiye Blog sayfamızda; fosforlu kalemleri tanıtmanın yanında fosforlu kalem alırken nelere dikkat edilmesi gerektiği konusunda bilgi vermeye çalışacağız.

Fosforlu kalem nedir?

Herhangi bir yazıda önem verilen yerlerin, dikkat çekilmek istenen noktaların vurgulanmasını sağlayan araçlara Fosforlu Kalem denilmektedir. Highlighter olarak da bilinen fosforlu kalemler, yazının üzerinde renkli bir tabaka oluşturarak yazının dikkat çekmesini sağlar. Yazı üzerine çekilen bu tabaka, yazının görünmesini engellemez, aksine daha çok dikkat çekmesini sağlar.


Fosforlu kalemler nerelerde kullanılır?

İlkokul sıralarından üniversite sıralarına, yüksek lisans ve doktora eğitiminden her türlü ofis işinde yaygın bir kullanım alanına sahiptir. Uzun bir raporda önem verilen yerleri işaretleyip amirine sunan bir çalışan da fosforlu kalem kullanır, sınav öncesi hazırlık kapsamında okuduğu yerlerden önemli olanları ön plana çıkarmak isteyen öğrenci de. Bazen gözünüzün önünde duran bir çok not yığınından en önemlisini vurgulamak için, bazen de öğrenme sürecinde bir teknik araç olarak fosforlu kalemler kullanılır. Dikkatimizi artırmamız ve istediğimiz konuya odaklanmamız konusunda yardımcı olur.  Ayrıca bir raporu veya yazıyı kategorize etmek için de fosforlu kalemler kullanılabilir. Örneğin; başlıklar bir renk tonunda, alt başlıklar başka bir renk tonunda, önem verilen satırlar başka bir renk tonunda vurgulanabilir. Bu tarz bir kategorilendirme hem öğrenmeyi daha hızlı hale getirir hem de bir görsellik sağlar. Farklı bir kullanım alanı da renkli güzel yazılar yazmaktır. Dikkat çeken yazılar hazırlayıp doğum günü partilerinde, kutlamalarda, reklam işlerinde v.b. kullanılabilir.


Fosforlu kalem çeşitleri

Esasında fosforlu kalem çeşitleri bir birine çok benzemektedir. Fosforlu kalemler özellikleri bakımından birbirinin hemen hemen aynısıdır. Temel mantık hepsinde aynı olmasına rağmen şekilsel ve renksel değişiklikler mevcuttur. Mürekkepli bir hazneden yavaş yavaş fosforlu boyayı emen sert bir uçtan oluşmaktadır. Genelde fosforlu kalem renkleri ürün çeşitliliğini sağlamaktadır. En çok tercih edilen renkler turuncu, sarı, pembe ve mavidir. Renk tonlarına göre gruplar halinde satıldığı gibi tek tek de satılmaktadır.  

Fosforlu kalem lekesini ne çıkarır

Özellikle çocukların fosforlu kalemlerle bir iş yaptığında annelerin en çok karşılaştığı sorun fosforlu kalemin kıyafet üzerine leke bırakmasıdır. Bu sorun iş yerinde farkında olmadan çalışanların da başına gelmektedir. Bu sorundan kurtulmanın pratik ve ucuz bir yolu mevcut. İlk olarak lekelenmiş kıyafet sert bir yüzey üzerine yerleştirilmiş bir bez veya havlunun üzerine konulur. Bir pamuğun veya pamuklu kulak çubuğun üzerine az miktar alkol dökülür. Alkol yoksa kolonyağı da kullanılabilir ancak etkisi düşük olabilir. Bu pamuk kumaş üzerine hafifçe bastırılarak ovalanır ve lekeyi kıyafetten sökmesi sağlanır. Bu işlem birkaç kez tekrarlanır. Sonrasında temizlik yaptığımız bölge sıcak su ile yıkanır.


Fosforlu kalem alırken nelere dikkat edilmeli?

Her şeyde olduğu gibi bir ürün alırken ilk dikkat etmemiz gereken kriter ne için kullanılacağıdır. Bu kullanım amacınıza göre ilk olarak uç kalınlığına dikkat etmek gerekir. Geniş yüzeyleri vurgulamak için kullanılacaksa kalın uçlar, sadece çizmek ve yazmak için kullanılacaksa ince uçlar tercih edilmelidir. İkinci olarak kullanmak istediğimiz renk tercihi ön plana çıkmaktadır. Son olarak da elbetteki bütçeniz ve marka kalitesine dikkat edilmelidir. Düşük kalitedeki fosforlu kalemler kısa sürede tükendiğinden dolayı çok ekonomik olmayabilir. Bu nedenle güvendiğiniz markaların ürünlerini tercih etmekte fayda var.

Aradığınız özelliklerde en uygun fosforlu kalemi, güvenilir ofis marketiniz İş’te Kırtasiye’de kolaylıkla bulabilirsiniz. Sizin için önerebileceğimiz fosforlu kalemlerden bir kaçı;


Edding Fosforlu Kalemler

Faber Castell Fosforlu Kalemler

Lacco Fosforlu Kalemler


Yorumunuzu bırakın