Boş CD ve DVD


HP

HP CD-R Boş Cd 52x 700 mb 50'li Paket

42848
₺307,80 ₺256,50 + KDV

HP

Hp DVD-R 4,7 GB 120 Min 16 X 50'li Paket

42866
₺510,20 ₺425,17 + KDV

DIAMOND

Diamond CD-R Boş Cd 52x 700 Mb 50 li'Paket

48905
₺294,84 ₺245,70 + KDV
Bu ürün geçici süreliğine temin edilememektedir.


DVD

Geçmişte floppy disket sürücülerle başlayan veri depolama ortamları, günümüzde DVD-DVD’ler ve taşınabilir harici diskler ile devam etmektedir. Bilgisayarda bulunan verilerin yedeklenmesi, taşınması, arşivlenmesi ve farklı cihazlarda da kullanılabilmesi için bu tarz veri depolama aletlerine olan ihtiyaç günden güne artmaktadır. Bu konudaki tüm çalışmalar daha çok veriyi daha küçük ortamlarda nasıl saklarız sorusu üzerine yapılmaktadır.

DVD nedir? DVD nerelerde kullanılır?

İngilizce bir terim olan Digital Versitile Disc kelimesinin kısaltılmış hali olan DVD; çok amaçlı sayısal disk manasına gelmektedir. CD’lere göre kapasitesi daha yüksek olan ve aynı prensipte çalışan ürünlerdir.  VCD’ler film izleme alanında birçoklarını kendine bağlamışken, daha çok verinin depolanabildiği dolayısı ile daha kaliteli görüntü kalitesine sahip DVD filmler VCD’lerin tahtını yıktı. Kaliteli film izlemek isteyenlerin adresi Hd Dvd’ler oldu. Yüksek kalitede müzik dinlemek isteyenlerin de çok sık tercih ettiği DVD’ler bilgisayar ortamında bulunan her türlü dosyanın; taşınması, transferi ve arşivlenmesi işlemlerinde de kullanılmaktadır.

DVD çeşitleri

DVD’nin;VD-Video, DVD-Audio, DVD-ROM, DVD-RAM, DVD-R ve DVD-RW gibi farklı çeşitleri mevcuttur. DVD-ROM sadece okunabilir DVD; DVD-R sadece bir defa yazılabilir DVD; DVD-RW tekrar tekrar yazılabilir DVD; DVD-RAM rastgele erişimle tekrar yazılabilir DVD; DVD+R DL iki katmanlı olarak bir defa yazılır, gibi farklı modeller mevcuttur. Blu-Ray teknoljisi ise daha fazla veri depolamaya imkan veren bir teknolojidir. DVD ile benzer prensipte çalışan Blu-ray kullandığı mavi lazer ışını ile 100 GB’a kadar veri depolayabilmektedir. İsmini bu mavi ışından almaktadır. Uygun blu ray modellerini sitemizde bulabilirsiniz.

Blu-Ray teknoljisi ise daha fazla veri depolamaya imkan veren bir teknolojidir. DVD ile benzer prensipte çalışan Blu-ray kullandığı mavi lazer ışını ile 100 GB’a kadar veri depolayabilmektedir. İsmini bu mavi ışından almaktadır. Uygun blu ray modellerini sitemizde bulabilirsiniz.

DVD nasıl üretilir ve DVD’nin çalışma prensibi nedir?

Sinema, video ve oyun sektörlerinin hızlı ilerlemesi ve CD teknolojisinin artık bu sektördeki ihtiyaçları karşılayamaması üzerine geliştirlen DVD’ler daha çok veri depolama kapasitesine sahiptirler. Ortalama 4,7 GB ve üzeri veri depolama kapasitesi olan DVD’ler; yaklaşık 0,6 mm kalınlığında polikarbonat plastikten yapılmış bir levhadan oluşmaktadır. Orta kısmında 15 mm’lik bir delik bulunmaktadır. Veriler bu plastik üzerine spiral bir hat oluşturacak şekilde içten dışa doğru yazılmaktadır. Aynalı bir yüzeye sahip olan DVD üzerinde, aslında dört katman bulunmaktadır. Etiket, koruyucu katman, yansıtıcı yüzey ve polikarbon yüzey. Etiket katmanı üzerine DVD’ye ait bilgiler yazılabilmekte veya yapıştırılabilmektedir. DVD üzerine yazı yazmak için en uygun kalemler Permanant Markerlerdir.

Buradaki polikarbon yüzey iki katmanlı olarak dizayn edilmiştir. CD’lerden DVD’leri ayıran en önemli özellik burada devreye girmektedir. Dolayısı ile daha çok veri depolanabilmektedir. Veri polikarbon yüzey üzerine çukur ve tepe oluşturacak şekilde yazılmaktadır. Burada bilgisayar dünyasının temel mantığı olan “0 ve 1” devreye girmektedir. Bilgisayarınızın veya cihazının DVD okuyucusu içerisindeki lazer, bu çukur ve tepelerden gelen sinyalleri 0 ve 1 olarak algılar. Aldığı bu 0 ve 1 değerlerine göre de veriyi çözer. Yüzeyi çift taraflı olarak kullanan DVD’ler depolama kapasitesini iki katına çıkarmaktadır.

En uygun DVD fiyatları

En ucuz DVD modellerini bulabileceğiniz adres İş’te Kırtasiye.com’dur. Esenyurt’ta teknoloji ürünleri denilince ilk akla gelen ve ofis malzemeleri konusunda uzman olan İş’te Kırtasiye’de, hızlı bir şekilde istediğiniz ürüne kavuşursunuz. HP markası ile sizlere sunduğumuz DVD modellerimizi ister sitemizden inceleyebilir, isterseniz de Esenyurt ve İkitelli bölgesinde bulunan ana bayimize ve şubemize gelerek DVD önerilerimizi dinler, ürünleri yerinde görebilirsiniz.

Eğer; Esenyurt, İkitelli, Başakşehir, Bağcılar, Güngören, Beylikdüzü, Avcılar, Büyük Çekmece, Küçük Çekmece gibi şubelerimize yakın bölgelerden sipariş veriyorsanız, siparişinizi verdiğiniz anda en kısa sürede kendi servis hizmetimizle kapınızdayız. Diğer tüm bölgelere ise kargo vasıtasıyla en kısa sürede ulaşıyoruz. Aradığınız her şey için biz size yeteriz. Kaliteyi ve uygun fiyatı uzaklarda aramayın. Hızlı teslimatın adresi İş’te Kırtasiye dünyasına girin, üye olun ve alışverişin keyfini çıkarın.