İADE VE İPTAL KOŞULLARI

İstekirtasiye.com internet sitemizden yapılan alışverişlerde 6502 sayılı yasa uyarınca müşterilerimiz, satın almış olduğu ürünler için, teslim alınan tarihten itibaren 14 (ondört) gün içerisinde iade etme veya başka bir ürünle değiştirme hakkına sahiptir. Yasal süreyi aşan bildirimlerde ve 6502 sayılı yasa hükümlerine tabi olmayan müşterilerimizin iade talepleri kabul edilmemektedir.

Üyeliksiz siparişlerde iade talepleriniz için info@istekirtasiye.com destek hesabımızdan veya 444 4381 numaralı telefonlarımızdan Müşteri Temsilcilerimiz ile iletişime geçebilirsiniz.

Üyelikli alışverişlerde “Siparişlerim” bölümünde yer alan sipariş detayı sayfasındaki “İade Talebi Oluştur” formunu doldurarak, info@istekirtasiye.com e-posta adresimize sipariş numaranız ve iade etmek istediğiniz ürüne ait görsellerinizi de ekleyerek talebinizi iletebilirsiniz.

İade talebiniz ile ilgili Müşteri Temsilcilerimiz en kısa sürede sizinle iletişime geçeceklerdir.

Talebinizin onaylanması durumunda talebinize ilişkin bildirim formunun bilgisayar çıktısı ile birlikte, iade etmek istediğiniz ürüne ait orijinal kutu ve aparatlar, var ise ürün ile gönderilmiş diğer tüm evrakları anlaşmalı kargolarımız aracılığıyla karşı ödemeli olarak tarafımıza gönderebilirsiniz. Anlaşmalı kargo kodu ile gönderilmeyen veya iade talebi oluşturulmamış gönderiler Lojistik Merkezimiz tarafından teslim alınmamaktadır.

İade talebi ile gönderilen ürünlerde, bireysel alımlarda iade etmek istediğiniz ürünün faturası ile birlikte, kurumsal alımlarda iade faturası ile birlikte ürünlerinizi yönlendirebilirsiniz.

Kargo ile teslim alınan ürünlerde teslim sırasında ürünlerin kontrol edilmesi önemlidir. Teslim ambalajı ezik, kırık, yırtılmış vb. hasarlı ürünler kargo şirketinden teslim tutanağı tutulması koşuluyla alınabilir. Tutanaksız teslim alınan ürünlerde, gönderinin hasarsız ve sağlam olduğu kabul edilecektir.

Cayma hakkı kullanılacaksa ürün kullanılmamalıdır. Fatura, ürün ile edinilmiş hediye, kampanyalı, promosyonlu ürün de iade edilmelidir. İade edilecek ürünlerde cayma hakkının kullanılabilmesi için ürünün satılabilirliğinin bozulmamış olması şartı aranacaktır.

İstekirtasiye.com, cayma beyanının kendisine ulaşmasından sonra en geç 10 (on) gün içinde ürün bedelini, varsa kıymetli evrakı iptal eder. Garanti belgesi ile satılan ürünlerde arızalı veya bozuk olan ürün, garanti şartları içinde ürün teslimini takip eden 30 (otuz) gün içerisinde gerekli onarımın yapılması için istekirtasiye.com’ a yada resmi yetkili servislere gönderilebilir. Bu süre dışındaki ürünlerde müşteri üretici firma yetkili servisine ürünün gönderilmesinden ve tesliminden sorumludur.

istekirtasiye.com, ürünü eksiksiz teslim etmek ile sorumludur. Müşteri ürünün kendisine teslimi sırasında ürünü muayene etmek ve eksik, hasarlı olması durumunda kargo yetkilisi ile birlikte tutanak tutturmak zorundadır. Aksi durumda ürünü eksiksiz ve kusursuz olarak teslim edilmiş sayılır. 

Kredi kartı, nakit kart, havale / EFT ile yapılan satışlarda iade talebi oluşması halinde, nakit iade yapılamaz.  Bu durumda iade kullanılan kredi kartına, nakit karta veya banka hesabına göre banka üzerinden yapılır.

Bu sözleşmede tanınan haklardan  6502 sayılı yasa kapsamında tüketici sayılan ticari veya mesleki olmayan amaçlarla hareket eden gerçek veya tüzel kişiler yararlanacak olup işlemi ticari veya mesleki amaçlar ile yapan gerçek veya tüzel kişiler için diğer ilgili mevzuat (borçlar kanunu, ticaret kanunu vd. hükümler) geçerlidir. Mesafeli satış sözleşmesini ticari veya mesleki amaçla akdeden gerçek veya tüzel kişiler ile olan ilişkilerde bu sözleşme bir hükümleri esas alınmaz.

Müşteri, ürünün kendisine veya gösterdiği adresteki kişi / kuruluşa teslim tarihinden itibaren 14 (on dört) gün içerisinde hiçbir hukuki ve cezai sorumluluk üstlenmeksizin ve hiçbir gerekçe göstermeksizin ürünü reddederek sözleşmeden cayma hakkına sahiptir. Cayma hakkının kullanımından kaynaklanan paketleme, kargo ve teslim masrafları Alıcı’ ya aittir.

Cayma hakkının kullanılması için aynı süre içinde istekirtasiye.com söz konusu ürünü mutat şekli ile iade etmesi ve ürün 15. Madde hükümleri çerçevesinde ve iş bu sözleşmenin ayrılmaz parçası olan ve www.istekirtasiye.com web sitesinde yayınlanmış olan ön bilgiler gereğince, kullanılmamış, satılabilirliğinin bozulmamış olması şarttır. Bu hakkın kullanılması halinde, 3. kişiye veya müşteriye teslim edilen ürün / hizmete ilişkin fatura aslının, ürün / hizmet ile edinilmiş hediye, kampanyalı, promosyonlu ürünün de iade edilmesi zorunludur. İade talebi ile gönderilen ürün için kurumsal fatura düzenlenmiş ise, iade faturası ile gönderilmesi zorunludur. Cayma hakkına ilişkin ihbarın ulaşmasını takip eden 7 (yedi) gün içinde ürün / hizmet bedeli müşteriye iade edilir ve en geç 20 (yirmi) günlük süre içinde ürün / hizmet iade alınır. Fatura aslı gönderilmezse müşteriye KDV ve varsa diğer yasal yükümlülükler iade edilemez.

 

06.03.2011 tarih 27866 sayılı Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren “Mesafeli Sözleşmelere Dair Yönetmeliğin” 2. Maddesinin 3/a no’ lu bendi gereği “Gıda maddelerinin, içeceklerin ya da diğer günlük tüketim maddelerinin, satıcının düzenli teslimatları çerçevesinde tüketicinin meskenine veya işyerine götürülmesine ilişkin Mesafeli Sözleşmelerde cayma hakkı bulunmamaktadır.

 

Müşterinin istekleri veya açıkça onun kişisel ihtiyaçları doğrultusunda hazırlanan, niteliği itibarı ile geri gönderilmeye elverişli olmayan ve çabuk bozulma tehlikesi olan veya son kullanma tarihi geçme ihtimali olan ürünlerin teslimine ilişkin sözleşmelerde 06.03.2011 tarih ve 27866 sayılı Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren Mesafeli Sözleşmelere Dair Yönetmeliğin 7. Maddesinin 4 no’ lu bendinde sayılan ürün ve hizmetlerde cayma hakkını kullanılamaz.

 

Niteliği itibarıyla iade edilemeyecek ürün / hizmetler, hızla bozulan ve son kullanma tarihi geçen ürün / hizmetler, tek kullanımlık ürün / hizmetler, hijyenik ürün / hizmetler, kopyalanabilir her türlü yazılım ve programlardır. Ayrıca, her türlü yazılım ve programlarında, Çeşitli medyaların (DVD, CD vb.), bilgisayar ve kırtasiye sarf malzemelerinde (toner, kartuş, şerit vb.) ile kozmetik malzemelerinde, kişisel bakım ürünlerinde, giyim ürünleri ve kitaplarda cayma hakkının kullanılabilmesi için ürün / hizmetin ambalajının açılmamış, bozulmamış, kullanılmamış ve satılabilirliğinin bozulmamış olmaları şartı aranmaktadır.

 

Cayma hakkı süresi içerisinde ürünün usulüne uygun olmayan şekilde kullanılmasından kaynaklanan değişiklik, bozulma ve arızalarından istekirtasiye.com sorumlu değildir.

 

Elektronik ortamda anında ifa edilen hizmetler veya müşteriye anında teslim edilen gayri maddi mallara ilişkin sözleşmeler. Cayma hakkı süresi sona ermeden önce, tüketicinin onayı ile ifasına başlanan hizmetlere ilişkin sözleşmelerde cayma hakkı kullanılamaz.

Basılı ve baskılı ürünler (Kitap, kartvizit, broşür, ilan vb.) iade edilemez.

 

Tesliminden sonra başka ürünlerle karışan ve doğası gereği ayrıştırılması mümkün olmayan ürünler iade edilemez.

Yetkili servis incelemesi ile arıza tespiti yapılabilecek ürünler için birebir değişim söz konusu değildir. Bu tür ürünlerin iade, değişim taleplerinde, yetkili servis değişim veya iade onayı şartı, yada satılabilirliğin bozulmamış olması şartı aranmaktadır.

Kurulum gerektiren ürünler mutlaka Yetkili Servis tarafından açılmalı ve kurulumu yapılmalıdır. Yetkili Servis dışında açılan ürünler garanti kapsamı dışında kalabilmektedir. Servis kurulumu esnasında üründe sorun tespit edilirse tutanak ile değişim / iade işlemleri yapılabilmektedir.